Інженерія поверхні: Підручник






Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу Інженерія поверхні: Підручник

Если Вы являетесь автором данной книги и её распространение ущемляет Ваши авторские права или если Вы хотите внести изменения в данный документ или опубликовать новую книгу свяжитесь с нами по по .



Страницы: 1 2 3... 440 441 442 443 444 445 446... 545 546 547
 

співвідношенні цих площ (2:1) зносостійкість поверхні тертя підвищується в 2—3 рази.

На відміну від цементації, азотування, ціанування, борування, коли поверхневі шари металів насичуються неметалевими елементами, при лазерному легуванні поверхня виробів насичується різними металами внаслідок їх дифузії з відповідного середовища (твердого, рідкого або газоподібного). За звичайної хіміко-терміч-ної обробки нині при цій операції застосовують понад 15 різноманітних металів — від берилію до вольфраму, як поодинці, так і в різних поєднаннях по два-три елементи.

Наприклад, при лазерному легуванні технічно чистого заліза, вуглецевих сталей 12ХНЗА, ШХ15, 9ХС, Р18, Р6М5 поверхневі шари зразків насичувались Ті, V, Сг, ГМІ, ІМо, Мо, Та, \У. При цьому в зоні оплавлення під дією конвективної дифузії і в умовах наступного швидкого охолодження (автозагартування з рідкого стану) фіксуються тверді розчини на основі заліза з високою концентрацією легуючих елементів (36 % Мо, 45 % n1 та ін.), яка значно перевищує їх рівноважну розчинність в сс-залізі. Усі перелічені легуючі елементи, за винятком нікелю, підвищують твердість поверхневих шарів.

Найчастіше як легуючий елемент в сталях різних класів і призначень використовується хром. При лазерному легуванні він також застосовується — лазерне хромування різноманітних матеріалів (сталей, чавунів, технічного заліза) досить широко.

Так, при лазерному легуванні хромом вуглецевої сталі У10 і сірого чавуну СЧ 24—44 для обох сплавів при всіх вивчених концентраціях хрому (до 40 %) у поверхневому шарі не виявлено його перерозподілу між різними фазами. Така висока однорідність концентрації хрому забезпечується не лише дифузією, а й конвекцією в розплавленому об'ємі. Вважається, що в умовах високої швидкості охолодження розплаву відбувається частково бездифузійна кристалізація. Вуглець, який має малий атомний радіус і утворює із залізом тверді розчини вкорінення, встигає перерозподілитися, і його вміст у різних фазах виявляється різним. Хром, який утворює із залізом твердий розчин заміщення, не встигає перерозподілитися, і таким чином, виникає унікальний фазовий стан, а саме, всі фази, які спостерігаються в дифузійному шарі (ферит, мартенсит, аустеніт і карбіди як цементит-ного типу, так і спеціальні, типу Ме7С3), мають однакову концентрацію хрому.

Найчастіше легування здійснюється оплавленням за допомогою імпульсного чи безперервного випромінювання компонен-

rss
Карта
 






Страницы: 1 2 3... 440 441 442 443 444 445 446... 545 546 547

Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу


Металлургия дуговой сварки: Процессы в дуге и плавление электродов
Металлургия дуговой сварки: Взаимодействие металла с газами
Дефекты сварных швов
Інженерія поверхні: Підручник
Соединение металлов в твердой фазе
Холодная сварка труб
Высокочастотная сварка металлов

rss
Карта