Інженерія поверхні: Підручник






Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу Інженерія поверхні: Підручник

Если Вы являетесь автором данной книги и её распространение ущемляет Ваши авторские права или если Вы хотите внести изменения в данный документ или опубликовать новую книгу свяжитесь с нами по по .



Страницы: 1 2 3... 416 417 418 419 420 421 422... 545 546 547
 

унаслідок порушення технології наплавлення. Своєчасне виявлення і усунення різних дефектів підвищує термін служби і надійність роботи деталей машин. Різноманітні за своїм характером дефекти, що з'являються після наплавлення деталей, поділяються на внутрішні і зовнішні, які виявляють при візуальному огляді деталі. До внутрішніх дефектів належать несплавлення, пористість, тріщини, шлакові включення, перегрівання металу.

Несплавлення — відсутність структурного зв'язку між об'ємами металу, що прикладають один до одного. Несплавлення може бути між основним і наплавленим металами, а також між окремими шарами наплавленого металу. Причинами несплавлення можуть стати неякісна підготовка поверхні (окалина, іржа, мастила та інші забруднення), низька теплова потужність дуги, низька якість матеріалів, коливання напруги і струму в процесі наплавлення. Несплавлення є неприпустимим дефектом і усувається видаленням дефектної ділянки і повторним наплавленням.

Тріщини — часткове місцеве руйнування наплавленого виробу. Тріщини створюють у наплавленому металі несуцільності і цим викликають зниження статичної міцності, та внаслідок місцевої концентрації напружень різко знижують динамічну і вібраційну міцність наплавленої деталі.

Тріщини можуть виникати в умовах наплавлення деталей із конструкційних легованих сталей, глибокого проплавлення деталі, високої швидкості охолодження при наплавленні вуглецевих сталей, застосування високовуглецевого електродного дроту при наплавленні легованої сталі, виконання наплавних робіт при низьких температурах.

З метою попередження утворення тріщин застосовують електроди із захисним покриттям і попереднє підігрівання деталі.

Пористість у зварних швах утворюється тоді, коли гази, що знаходяться в рідкому металі шва, внаслідок швидкого охолодження не встигають виділитися і вийти назовні. Пористість у наплавленому металі утворюється також внаслідок усадкових раковин. Причини утворення пор у наплавленому металі — підвищення вмісту вуглецю в основному металі; підвищена вологість електродного покриття чи флюсу; висока швидкість наплавлення; наявність на поверхні, що наплавляється, іржі чи окалини, мастил; поганий захист зварювальної дуги від навколишнього повітря.

Шлакові включення характеризуються тим, що у зварювальну ванну попадають неметалеві частинки, що не встигають спливти на поверхню шва в процесі кристалізації. Вони завжди є

rss
Карта
 






Страницы: 1 2 3... 416 417 418 419 420 421 422... 545 546 547

Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу


Металлургия дуговой сварки: Процессы в дуге и плавление электродов
Металлургия дуговой сварки: Взаимодействие металла с газами
Дефекты сварных швов
Інженерія поверхні: Підручник
Соединение металлов в твердой фазе
Холодная сварка труб
Высокочастотная сварка металлов

rss
Карта