Інженерія поверхні: Підручник






Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу Інженерія поверхні: Підручник

Если Вы являетесь автором данной книги и её распространение ущемляет Ваши авторские права или если Вы хотите внести изменения в данный документ или опубликовать новую книгу свяжитесь с нами по по .



Страницы: 1 2 3... 393 394 395 396 397 398 399... 545 546 547
 

У металі, наплавленому електродами ОЗИ-1, сума карбідо-утворювальних елементів дорівнює 11,6%. Атомне відношення суми елементів Сг, \У, У до С дорівнює приблизно 3,1 %, шо забезпечує можливість застосування електродів для умов експлуатації при підвищеному зношуванні разом з ударними навантаженнями.

Для автоматичного і напівавтоматичного наплавлення використовуються порошкові дроти із захистом як внутрішнім, так і різними флюсами основного типу, що забезпечують найбільш повний перехід легуючих елементів у наплавлений метал.

Для наплавлення застосовують також дроти суцільного перерізу, наведені в табл. 5.6. Дроти виготовляються діаметром 0,3—6,0 мм (у більшості випадків використовується дріт діаметром 2,0—4,0 мм) і катанки діаметром 6,5 та 8,0 мм. Основні марки дротів для наплавлення наведені в табл. 5.6. Для відновлю-вального наплавлення придатні і дроти, які використовуються для зварювання (табл. 5.7).

Порошкові дроти для наплавлення вперше з'явилися як альтернатива високолеговаиим дротам суцільного перерізу. Порошковий дріт має металеву оболонку (сталеву, нікелеву та ін.) і осердя із порошків легуючих компонентів (феросплавів, чистих металів, карбідів, боридів та ін.). У самозахиспнх порошкових дротах, при використанні яких не потрібні флюси або захисні гази, в шихту осердя вводять також газошлакоутворювальні компоненти.

У табл. 5.8 наведено хімічний склад наплавленого металу та призначення найбільш поширених порошкових дротів.

Стрічки холоднокатані, порошкові та спечені. Наплавлення електродними стрічками забезпечує високу продуктивність процесу, малу глибину проплавлення основного металу, більшу ширину наплавленого валика.

Для наплавлення під флюсом використовують холоднокатані стрічки з інструментальних, нержавіючих та пружинних сталей (табл. 5.9). Товщина стрічки, що застосовується, 0,4—1,0 мм, ширина 20—100 мм. При більшій ширині стрічки потрібні засоби запобігання проти негативного впливу магнітного дуття дуги на формування наплавленого металу.

Холоднокатані стрічки можна виготовити тільки з пластичних сталей, що деформуються, з відносно невисоким вмістом вуглецю, тому їх номенклатура дуже обмежена.

Порошкові стрічки (табл. 5.10) як і порошкові дроти мають оболонку з м'якої металевої стрічки та осердя із легуючих (іно-

rss
Карта
 






Страницы: 1 2 3... 393 394 395 396 397 398 399... 545 546 547

Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу


Металлургия дуговой сварки: Процессы в дуге и плавление электродов
Металлургия дуговой сварки: Взаимодействие металла с газами
Дефекты сварных швов
Інженерія поверхні: Підручник
Соединение металлов в твердой фазе
Холодная сварка труб
Высокочастотная сварка металлов

rss
Карта