Інженерія поверхні: Підручник






Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу Інженерія поверхні: Підручник

Если Вы являетесь автором данной книги и её распространение ущемляет Ваши авторские права или если Вы хотите внести изменения в данный документ или опубликовать новую книгу свяжитесь с нами по по .



Страницы: 1 2 3... 371 372 373 374 375 376 377... 545 546 547
 

плавлення клапанів двигунів внутрішнього згоряння. Присадним матеріалом у цьому випадку служить лите кільце з жаростійкого сплаву, який укладають у виточку на опорній поверхні клапана. Нагрівання і плавлення сплаву здійснюється в кільцевому індукторі, що охоплює ділянку, де відбувається наплавлення. Температура нагрівання на 50—100 °С перевищує температуру плавлення сплаву. Наприкінці процесу поверхня клапана, протилежна тій, що наплавляється, змочується водою зі спреєра, що забезпечує спрямовану кристалізацію сплаву і його підвищені експлуатаційні властивості.

Занурення підігрітої деталі у форму-тигель з розплавленим сплавом. При цьому способі підігріту в індукторі деталь занурюють у керамічну форму з розплавленим металом. Керамічна форма повторює контури поверхні, що зміцнюється. Розплавлювання присадного матеріалу здійснюється індуктором. У цьому випадку не має значення співвідношення температур плавлення основного і присадного металів. Спосіб застосування обмежений, незважаючи на зовнішню простоту.

Відцентрове наплавлення деталей циліндричної форми. Найбільшого поширення цей спосіб одержав при виготовленні різних біметалевих втулок. Відомі два варіанти реалізації цього способу наплавлення, що розрізняються між собою застосовуваним присадним матеріалом. Можна використовувати присадний матеріал у твердому стані у вигляді металевих порошків, стружки тощо. У першому варіанті плавлення присадки відбувається завдяки теплопередачі від основного металу, шо нагрівається, СВЧ. За другим варіантом присадний метал плавлять в окремій місткості і заливають у розплавленому стані всередину обертового циліндра, шо наплавляють.

Особливим є формування наплавленого металу під дією відцентрових сил, шо, з одного боку, сприяють більш рівномірному розподілу розплаву на основному металі і видаленню шкідливих домішок, а з іншого, — збільшують лікваційні явища. Тому при наплавленні необхідно застосовувати спеціальні технологічні прийоми: регламентувати кількість металу, що заливається, температуру і тривалість нагрівання, число обертів відцентрової машини, швидкість охолодження металу й ін. Прикладами реалізації цього способу є відцентрове наплавлення гільз автомобільних двигунів, гільз гідроциліндрів і черв'ячних машин.

Основні переваги: мала глибина проплавлення основного металу; можливість наплавлення тонких шарів; висока ефективність в умовах серійного виробництва.

rss
Карта
 






Страницы: 1 2 3... 371 372 373 374 375 376 377... 545 546 547

Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу


Металлургия дуговой сварки: Процессы в дуге и плавление электродов
Металлургия дуговой сварки: Взаимодействие металла с газами
Дефекты сварных швов
Інженерія поверхні: Підручник
Соединение металлов в твердой фазе
Холодная сварка труб
Высокочастотная сварка металлов

rss
Карта