Інженерія поверхні: Підручник






Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу Інженерія поверхні: Підручник

Если Вы являетесь автором данной книги и её распространение ущемляет Ваши авторские права или если Вы хотите внести изменения в данный документ или опубликовать новую книгу свяжитесь с нами по по .



Страницы: 1 2 3... 121 122 123 124 125 126 127... 545 546 547
 

рерізом із розширенням. У розширеній конічній частині діаметр досягає (1С = 6,5—8,5 мм. Загальна довжина сопла становить ЗО— 50 мм. Недоліком циліндричних сопел є вплив дроту на характер витікання розпилювального потоку, особливо на ступінь його турбулентності, причому зі збільшенням діаметра дроту підвищується турбулізація розпилювального струменя.

Діаметр дроту, який розпилюється, визначається залежно від технічних характеристик металізатора, що використовується для напилення і з врахуванням стандартної номенклатури діаметрів дроту. Найчастіше діаметр дроту вибирають у межах 1,0—3,0 мм. При максимальних діаметрах більша турбупенізація струменя. При малих діаметрах дроту процес напилення ускладнюється завдяки "блуканню" кінців дроту, який плавиться в умовах високої швидкості подачі.

Вибирають максимальну швидкість подачі дроту для встановленого режиму роботи розпилювача. На практиці швидкість подачі дроту береться в межах 0,05—0,35 м/с. При цьому продуктивність напилення становить 2—50 кг/год.

На формування струменя напилюваних частинок впливає також кут перетину електродів. При малих кутах часто утворюються два потоки частинок з кожного дроту. Великі кути ускладнюють конструктивне виконання розпилювача. На практиці вибирають оптимальний кут приблизно 30°. Для зменшення турбулізації потоку іноді один дріт подають співвісно потоку.

Істотний вплив на процес електродугового напилення справляє довжина вильоту дроту від контактного пристрою. Із збільшенням вильоту інтенсифікується виділення джоупевої теплоти. Особливо це характерно для металів з підвищеним питомим електричним опором (сталь, титан, нікель тощо). Для цих металів швидкість плавлення дроту збільшується на 10—20 %. Збільшення вильоту призводить до небажаного "блукання" торців дроту. Величина зміщення дроту в процесі його розпилення має становити /) с1п/4.

На процес розпилення впливає також конструкція контактних пристроїв. Із збільшенням довжини контакту зменшується сумарний спад напруги, який обмежується 0,8—1,0 В на 1000 А. Найкращі конструкції забезпечують 0,2—0,3 В на 1000 А.

На міцність зчеплення і пористість впливає розмір частинок, які утворюються при розпиленні дроту. Чим менший розмір частинок, тим ці показники кращі. Із підвищенням сили струму середній розмір частинок зменшується.

rss
Карта
 






Страницы: 1 2 3... 121 122 123 124 125 126 127... 545 546 547

Внимание! эта страница распознана автоматически, поэтому мы не гарантируем, что она не содержит ошибок. Для того, чтобы увидеть оригинал, Вам необходимо скачать книгу


Металлургия дуговой сварки: Процессы в дуге и плавление электродов
Металлургия дуговой сварки: Взаимодействие металла с газами
Дефекты сварных швов
Інженерія поверхні: Підручник
Соединение металлов в твердой фазе
Холодная сварка труб
Высокочастотная сварка металлов

rss
Карта